red-core.pl

Blog tematyczny o technologii, internecie oraz sprzęcie.

InternetLifestyle

Na czym polega siecioholizm?

Na czym polega siecioholizm?

Siecioholizm to zjawisko, które w obecnych czasach coraz częściej występuje u dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Sprawdź: Jak nauczyć się programować?

Czym jest siecioholizm?

Siecioholizm jest uzależnieniem od Internetu, na które najbardziej narażone są dzieci oraz młodzież. Treści, które przedstawiane są w sieci, są niezwykle atrakcyjne i ciekawe dla najmłodszych odbiorców, dlatego wirtualny świat jest dla nich tak wciągający. Uzależnienie od Internetu jest jednym z uzależnień behawioralnych, co oznacza, że jest to uzależnienie od wykonywania konkretnych czynności.

Przyczyny uzależnienia od Internetu

W obecnych czasach dostęp do Internetu staje się coraz łatwiejszy, dlatego dzieci i młodzież coraz częściej z niego korzystają. Praktycznie w każdym domu można znaleźć urządzenia podłączone do sieci. Na uzależnienie od Internetu najbardziej podatne są osoby, które cechują się niską samooceną. Mogą one uciec do sieci, gdzie poczują się anonimowo oraz wyrażać siebie. Oprócz tego ryzyko uzależnienia od Internetu zwiększa się w przypadku osób, które mają trudności w nawiązywaniu relacji z innymi.

Objawy uzależnienia od Internetu

Uzależnienie od Internetu może charakteryzować się pewnymi objawami, które jednak nie są specyficzne. Wśród nich można wskazać przede wszystkim silny przymus psychiczny korzystania z Internetu, ale także utratę kontroli nad czasem spędzanym w sieci. Osoba uzależniona coraz dłużej korzysta z sieci oraz rezygnuje z wcześniejszych zainteresowań i pasji. W przypadku problemów z dostępem do sieci staje się rozdrażniona i nerwowa.

Leczenie siecioholizmu

W przypadku podejrzewania siecioholizmu warto zdecydować się na poszukanie wsparcia u specjalistów. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z psychologiem lub bezpośrednio ze specjalistą do spraw uzależnień. Specjalista na pewno dobierze odpowiednią terapię oraz wskaże możliwe kierunki działania. Istotną kwestią jest posiadanie przez osobę uzależnioną bliskich, którzy wspomogą proces terapii oraz zajmą chorego. Dzięki zajęciu wolnego czasu uzależniony nie będzie myślał o chęci korzystania z sieci.

Rodzaje uzależnienia od Internetu

Uzależnienie od Internetu jest dość szerokim pojęciem, które może uwzględniać wiele rodzajów. Wśród podstawowych typów uzależnień można wskazać następujące:
– socjomania internetowa, która związana jest z koniecznością utrzymywania kontaktów międzyludzkich przez sieć,
– uzależnienie od gier, które bardzo często występuje u dzieci i młodzieży,
– uzależnienie od komputera, które charakteryzuje się przymusem korzystania z tego urządzenia,
– erotomania internetowa, która związana jest ze zdjęciami oraz filmami o charakterze pornograficznym,
– infoholizm, czyli przeciążenie informacyjne, które objawia się przymusem korzystania z serwisów informacyjnych oraz czytaniem wiadomości,
– zakupy przez internet, które świadczą o zakupoholizmie, czyli uzależnieniu od zakupów,
– uzależnienie od portali społecznościowych, które objawia się nadmiernym zaangażowaniem.

Jak zarobić pieniądze w internecie w dzisiejszych czasach?

MOOKA

Udostępnij