Życie nabiera coraz większego tempa, a tym samym coraz więcej od niego oraz samych siebie wymagamy. Decyzję o naszej ścieżce zawodowej podejmujemy w wieku około 19 lat, a czasami nawet wcześniej. W tak młodym wieku ciężko określić nam czego naprawdę oczekujemy od życia i jaki zawód sprawiałby nam przyjemność. Co jeśli podjęliśmy złą decyzję? Jak się przebranżowić po 30, 40 lub 50 roku życia? W tym artykule spróbujemy Ci pomóc!
Zobacz także: Jak szybko znaleźć pracę?
Dla kogo jest przebranżowienie?
Zmiana branży to trudne doświadczenie, przecież zmuszeni jesteśmy pożegnać się z obecnym środowiskiem i odnaleźć się w nowym. Jednak, nie ma nic bardziej wyzwalającego jak myśl o nowym początku. Jeśli twoja praca Cię przytłacza, nudzisz się w niej, masz wrażenie, że w żaden sposób nie jesteś do niej przywiązany, nie zależy Ci na niej, może okazać się, że przebranżowienie będzie nieuniknione. Zastanów się nad swoim teraźniejszym stanowiskiem pracy, czy twoje zarobki są adekwatne do wkładanego wysiłku, czy dolega Ci stres i tracisz pewność siebie, czy widzisz swoją dalszą ścieżkę rozwoju w tej branży?
Jak się przebranżowić? Damy Ci parę porad!
Kiedy już wiesz, że chcesz się przekwalifikować nie rób tego pochopnie, lecz zaplanuj sobie cały proces. Zacznij od znalezienia innego stanowiska lub branży, która wydaje Ci się interesująca. Nie musisz ograniczać się do jednego pomysłu. Znajdź kilka potencjalnych ścieżek zawodowych. Następnie przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenie. W dzisiejszych czasach branże często przenikają przez siebie, może posiadasz już część umiejętności lub kwalifikacji, które są potrzebne w nowym zawodzie? Jeśli chcesz, na tym etapie możesz skorzystać ze wsparcia doradcy zawodowego. Sieć kontaktów, to następny bardzo istotny element. Tylko dzięki poznaniu osób, które rzeczywiście pracują w danej ścieżce kariery pozwoli Ci na głębsze zapoznanie się z branżą przed rzeczywistym wejście w nią. Kontakty możesz spróbować nawiązać przez różne portale społecznościowe.
Realnie oceń ile zajmie Ci przebranżowienie
Przebranżowienie będzie trudnym procesem, szczególnie dla osób posiadających wiele obowiązków na przykład rodzinnych. Istnieją również zawody, w których przebranżowienie się jest prawie niemożliwe. Bardzo ciężko będzie zostać lekarzem, rozpoczynając studia w wieku 40 lat i wkraczając na rynek pracy będąc 50-latkiem. Podczas przebranżowienia się najlepiej wybieraj szybko rozwijające się, często kreatywne, branże takie jak IT, marketing, finanse czy biznes. Jeśli stale pracujesz na pełen etat i masz możliwość chodzić na kursy wieczorami, przebranżowienie się jest możliwe. Jeśli zaś, wiesz że kurs będzie bardzo angażujący, najlepszym wyjściem jest odłożenie około 5 wypłat, aby w czasie bez pracy móc się swobodnie uczyć i nie obawiać się o pieniądze.
Jak się przebranżowić? Tak, żeby było to skuteczne! Jeśli w swojej pracy czujesz się bardzo przytłoczony, nie widzisz dalszej ścieżki rozwoju i stale utwierdzasz się w przekonaniu, że to nie dla Ciebie, zmień to!