Wszyscy wiemy, co to jest światłowód. Wiemy też, że służy on do transmisji sygnału optycznego. Jednakże z pozoru tak prosta właściwość ma ściśle określone następstwa. To właśnie dzięki nim przewody FTTH są nazywane nośnikiem danych XXI wieku. I co ważne, w stwierdzeniu tym nie ma ani krzty przesady.
Telekomunikacja i informatyka
Czy zdajemy sobie sprawę, jak powszechnym rozwiązaniem w telekomunikacji i branży IT jest światłowód? Zacznijmy od skali makro. Użyteczność światłowodów wynika z ich bezstratności, odporności na czynniki zewnętrzne i zdolności przesyłania sygnału optycznego na bardzo duże odległości. Przykład? Fiber-Optic Link Around the Globe to przewód optyczny, którego długość wynosi aż 28 tysięcy kilometrów.
Światłowody wykorzystywane są również do:
-
transmisji danych pomiędzy procesorami a urządzeniami peryferyjnymi,
-
realizacji połączeń internetowych,
-
przesyłania informacji w samolotach oraz na statkach (brak ryzyka iskrzenia),
-
przesyłania danych w sąsiedztwie infrastruktury generującej intensywne pole elektromagnetyczne.
Używa się ich też w czytnikach DVD, IRDA, monitorach CRT, oraz w wyświetlaczach LCD.
Jak światłowody wykorzystuje medycyna?
Zastosowanie światłowodów w medycynie ma swoje początki już w latach 50. XX wieku. To właśnie wtedy powstał fiberoskop, służący do transmisji danych za pośrednictwem szklanych włókien. I właśnie dlatego dzisiejsze urządzenia światłowodowe są wykorzystywane m.in. w endoskopii.
To jednak nie wszystko. Ze światłowodów korzysta się również w chirurgii laserowej, gdzie wykorzystywane są jako praktycznie bezstratne tory optyczne dla światła laserowego. Między innymi to dzięki nim istnieje możliwość ograniczenia rozmiarów niektórych urządzeń medycznych.
Światłowody i ich zastosowanie w przemyśle
Przewody optyczne wykorzystuje się również w branży przemysłowej. Używa się ich m.in. do budowy urządzeń umożliwiających obserwację trudnodostępnych przestrzeni. Zastosowanie światłowodów pozwala m.in. na obserwację pomp oraz turbin. Dzięki temu można już na wstępie zdiagnozować nawet niewielkie uszkodzenia powstałe w obrębie precyzyjnych i niewielkich urządzeń. Właściwe instalowanie i spawanie światłowodów pozwala uzyskać bardzo czysty obraz, co ma istotne znaczenie w trakcie różnego rodzaju badań diagnostycznych.
Światłowody wykorzystywane są również w systemach sterowania i instalacjach teleinformatycznych. Dzięki nim można szybciej przesyłać dane pomiędzy np. centralą hali produkcyjnej a konkretnym urządzeniem znajdującym się w obiekcie.
Informatyka, medycyna, telekomunikacja, a nawet przemysł, to tylko niektóre z wielu branż wykorzystujących przewody optyczne. Dlatego dziś przyszłością jest szkolenie światłowodowe, w ramach którego słuchacz zdobywa niezbędną wiedzę do obróbki i spawania światłowodów.